جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

"بهشت لرستان" از تصرف زمین‌خواران خارج شد؛ ادامه آزادسازی "کهمان" - نمایش محتوای خبر

 

 

"بهشت لرستان" از تصرف زمین‌خواران خارج شد؛ ادامه آزادسازی "کهمان"

"بهشت لرستان" از تصرف زمین‌خواران خارج شد؛ ادامه آزادسازی "کهمان"

در فاز دوم آزاد سازی اراضی تصرف شده منطقه نمونه گردشگری "کهمان" سلسله ۱۲ هکتار از اراضی به ارزش ۱۵۰ میلیارد ریال آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سلسله، منطقه «کهمان» یکی از بی‌نظیرترین جاذبه‌های گردشگری استان لرستان و شهرستان سلسله است که باوجود سراب‌های خروشان همواره پذیرای خیل عظیم گردشگران است اما همین ظرفیت بکر سبب شده تا متأسفانه برخی از سودجویان اقدام به تصرف حریم و بستر رودخانه آن کنند تا آنجا که افراد سودجو با حصارکشی در این منطقه جایی برای تفریح و تفرج گردشگران باقی نگذاشته بودند.

اما در پی  ساخت‌وسازهای غیرمجاز، غرس نهال و ایجاد سازه‌های غیراصولی در بستر و حریم رودخانه، خبرگزاری تسنیم لرستان سیزدهم تیرماه سال 94 بر آن شد تا در گزارشی به‌عنوان «منطقه گردشگری "کهمان" لرستان زیر چکمه‌های سودجویان» تخریب و تصرف این منطقه گردشگری را به مسئولان گوش زد کند.

‌اما در پی تصرف‌های انجام‌شده و حصارکشی های پی‌درپی حریم رودخانه کهمان گزارش‌های دیگر این خبرگزاری با عنوان‌های«بهشت لرستان" در تصرف زمین‌خواران/ وعده‌ای برای آزادسازی اراضی سلسله» و «نبود بستر گردشگری در بهشت لرستان/ زمین‌خواران حریم رودخانه «کهمان» را بلعیدند» در یازدهم اسفند ماه 94 و  چهارم مهر ماه 95 منتشر شد تا مسئولان با جدیت بیشتری این موضوع را در دستور کار خود قرار دهند.

بعد از انتشار این گزارش ها در تاریخ 13 آذرماه امسال مسئولان شهرستان و استان گام نخست آزادسازی حریم "کهمان" از تصرف زمین خواران را آغاز کردند و امروز نیز فاز دوم این آزادسازی انجام شد.

فاز دوم آزادسازی بهشت لرستان از تصرف سودجویان

حجت‌الله حسنوند در گفتگو با خبرنگار تسنیم در سلسله اظهار داشت: فاز دوم آزاد سازی اراضی تصرف شده حریم و بستر رودخانه‌ها در منطقه کهمان در کمال آرامش و با مشارکت حد اکثری مالکان و بهره‌برداران منطقه انجام شد.

رئیس امور آب سلسله با بیان اینکه در فاز دوم آزاد سازی تعداد 78 مورد تصرف و بهره‌برداری غیرقانونی شناسایی شده بود که 50 مورد از آن‌ها با مشارکت بهره‌برداران انجام شد عنوان کرد: امروز نیز در فاز دوم آزادسازی تعداد 28 مورد از تصرفات شناسایی شده به مساحت 12هکتار و به طول 8 کیلومتر آزاد سازی و رفع تصرف شد.

حسنوند ضمن تشکر از همراهی و همکاری دادستان، رئیس دادگستری سلسله، فرماندار، معاونت فرهنگی دادگستری لرستان، فرماندهی انتظامی شهرستان سلسله و پرسنل، اعضای شورای تامین و اصحاب رسانه شهرستان افزود: حریم رفع تصرف شده امروز مربوط به حوزه‌های راه، منابع طبیعی و امور آب بودند.

اجرای فاز سوم آزادسازی "کهمان" به زودی

وی تصریح کرد: فاز سوم آزادسازی نیز از پل خرکن تا سراب خاصان از اولویت‌های امور آب شهرستان سلسله بوده و به زودی انجام خواهد شد.

رئیس راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان سلسله نیز در گفت‌و‌گو با تسنیم اظهار داشت: با استناد به ماده یک، تبصره 6 قانون ایمنی راه ها و با همکاری دستگاه قضا و نیروی انتظامی شهرستان مقدار 4 کیلومتر دیگر از حریم راه منطقه کهمان که در تصرف بهره‌برداران بود، آزادسازی و رفع تصرف شد.

محسن ملکی عنوان کرد: تاکنون طی مرحله اول آزادسازی و مرحله دوم در مجموع 8 کیلومتر از مسیر جاده الشتر به منطقه کهمان رفع تصرف شده است.

تخریب و تصرف در عرصه‌های منابع ملی جرم است

رئیس منابع طبیعی سلسله نیز افزود: با عنایت به ماده 56 قانون حفاظت و حمایت از جنگل‌ها و مراتع، هرگونه تخریب و تصرف و یا ساخت و سازی در عرصه‌های منابع ملی جرم محسوب می‌شود.

امیرمحمد نظرپوری اظهار داشت: امروز  با هماهنگی دستگاه قضا و نیروی انتظامی شهرستان مقدار 15 هزار متر مربع از اراضی تصرف شده مربوط به حوزه منابع طبیعی در منطقه نمونه گردشگری کهمان آزادسازی و رفع تصرف شد.

وی عنوان کرد: در فاز سوم آزادسازی نیز که به زودی انجام می شود و از پل خرکن تا سراب خاصان خواهد بود، اراضی ملی بیشتری از منابع طبیعی شهرستان که در تصرف بهره‌برداران هستند، آزادسازی می‌شود.