جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

"سیگار و قلیان" دروازه اعتیاد به مواد مخدر است - نمایش محتوای خبر

 

 

"سیگار و قلیان" دروازه اعتیاد به مواد مخدر است

"سیگار و قلیان" دروازه اعتیاد به مواد مخدر است

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر "سیگار و قلیان" را دروازه اعتیاد به مواد مخدر دانست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حمید صرامی در حاشیه کارگاه آموزشی پیشگیری از مصرف موادمخدر و روان‌گردان‌ها، سیگار و قلیان را دروازه اعتیاد به مواد مخدر دانست و اظهار داشت: رسانه ملی، محیط‌های آموزشی و مراکز آموزشی باید در انتقال اطلاعات صحیح به دانش آموزانی که فکر می‌کنند حشیش و گل اعتیادآور نیست اقدامات اساسی انجام دهند.

وی افزود: آمار اعتیاد در کشور یک‌میلیون و 325 هزار نفر است. 63 درصد از معتادان ما را متأهلان به خود اختصاص داده‌اند که متأسفانه بنیان خانواده در این زمینه به‌شدت خسارت می‌بیند؛ در این راستا 6 میلیون نفر همسران و فرزندان خانواده معتادان به شکل غیرمستقیم دغدغه روزمره اعتیاد را دارند و نگرانی‌هایی را مشاهده می‌کنیم.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان کرد: 58 درصد معتادان زیر 34 سال سن دارند و این بدین معناست که نسل نوجوان و جوان در معرض آسیب اجتماعی هستند و در بحث تحصیلات نیز بیش از 36 درصد از معتادان دارای مدارک تحصیلات عالی هستند که نشان می‌دهد قشر تحصیل‌کرده نیز آسیب‌پذیر شده است.

صرامی گفت: 21 درصد از معتادان ما در کارگران محیط‌های صنعت هستند که به طور یقین مدیران صنایع در محیط‌های پیشگیرانه به شکل جدی‌تر اقدام و عمل کنند تا با آسیب‌پذیری کارگران مواجه نشویم.

وی تصریح کرد: کماکان وضعیت مواد در الگوهای مصرف در کشور تریاک الگوی نخست، الگوی دوم مواد توهم‌زای حشیش، گل، گرس و علف، شیشه الگوی سوم و هروئین الگوی چهارم است.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهارداشت: سیستم اعتیاد هر از چند گاهی مواد جدید بانام‌های مختلف مطرح می‌کند تا مشتری جدید به خود جلب کند اما پلیس مبارزه با مواد مخد هنوز ماده جدیدتری را در کشور معرفی نکرده است.