سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

"مدیران پروازی" کارخانه "کاشی جم" بروجرد را پـَر دادند - نمایش محتوای خبر

 

 

"مدیران پروازی" کارخانه "کاشی جم" بروجرد را پـَر دادند

"مدیران پروازی" کارخانه "کاشی جم" بروجرد را پـَر دادند

کارخانه صنعتی کاشی جم بروجرد با تشدید بحران در آن، دست به اخراج باقیمانده کارگران خود در روزهای اخیر زده و تنها خطوط تولید آن عملاً متوقف شد تا انگشت اتهام به‌سوی بی‌کفایتی مدیران پروازی این کارخانه در اداره آن دراز شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، نزدیک به دو سال از اعلام بحران در کارخانه معتبر کاشی جم بروجرد که روزگاری نه‌چندان دور یکی از برندهای مهم تولید کاشی و سرامیک در کشور بود، می‌گذرد و در این مدت مسئولان با آمدوشد و برگزاری جلسات و سردادن شعارهای حمایتی از کارگران نتوانستند اقدامی برای احیای این کارخانه انجام دهند.

پیش از این خبرگزاری تسنیم مشکلات کارخانه کاشی جم بروجرد را در گزارشی مبسوط با عنوان "تکمیل پازل بحران در صنایع بروجرد/ اخراج 120 کارگر دیگر این بار در کاشی جم" بررسی کرده است.

کارخانه کاشی جم بروجرد یکی از چندین کارخانه مشکل‌دار این شهرستان است که در سال‌های اخیر با هر توصیفی که مسئولان آن را ناشی از تشدید تحریم‌های خارجی و نبود مواد اولیه می‌دانند، دست به تعدیل نیرو و اخراج کارگران خود در مقاطع زمانی مختلف زده و با این‌حال مسئولان استانی و شهرستانی کج‌دار و مریز درباره حیات این کارخانه اظهارنظر می‌کنند.

تزهای شکست‌خورده مدیران غیربومی

برگزاری نشست‌های مختلف و بازدیدها و وعده‌ و وعیدها نیز نتوانست سرعت بحران در کاشی جم بروجرد را قدری کند سازد تا زنگ بحران این روزها در این کارخانه با بیش از 230 کارگر آن به صدا درآمده و اعلام تعطیلی به‌صورت کامل کند و خط تولیدی که روزگاری مایه ارتزاق کارگران بسیاری بود را به تعطیلی کشاند.

کندوکاو در رابطه با علل تعطیلی این کارخانه مهم کشور در سال‌های اخیر به‌جز عوامل یادشده به بی‌کفایتی مدیران غیربومی و یا اصطلاحاً پروازی این کارخانه می‌رسد تا سرمایه‌گذار را نسبت به سرمایه‌گذاری و ادامه فعالیت در این واحد صنعتی با تردید مواجه کرده و قصد جمع‌کردن سرمایه خود از این شهرستان کند.

آنجا که تزهای شکست‌خورده مدیران غیربومی در بوته آزمایش سنجیده می‌شود تا عیار آن مشخص شود آزمایشگاه‌ها و اجلاس‌های علمی دانشگاهی نیست بلکه کارخانجات بروجرد است که همواره میزبان تئوری‌های شکست‌خورده مدیران غیربومی بوده که هیچ دلسوزی برای رونق کسب‌وکار در این شهرستان ندارند.

مدیرانی که حاضر به سکونت در بروجرد نبودند!

کامران فرشید رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد این روزها تنها مسئولی است که در این شهرستان پاسخگوی اذهان پرسشگر عمومی‌ شده و پرده از مشکلات این کارخانه برداشته و در گفت‌وگو با تسنیم خبر تعطیلی خط تولید این کارخانه را می‌دهد.

وی در این رابطه می‌گوید: کارخانه کاشی جم بروجرد به دلیل عدم مدیریت صحیح و کارآمد مدیران غیربومی که حتی حاضر به سکونت در شهرستان بروجرد نبودند و عدم توانایی اجرای درست طرح‌های پیشنهادی خود در اداره این کارخانه به تعطیلی کشیده شد و در حال حاضر کمتر از 30 نفر به‌عنوان نگهبان و خدمه در این واحد صنعتی حضور دارند و خط تولید آن عملاً متوقف‌شده است.

بیکاری 230 کارگر درنتیجه بی‌کفایتی مدیران پروازی

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد می‌افزاید: تعداد حدود 230 کارگر این کارخانه در یک فرآیند یک‌ساله از این کارخانه اخراج شده‌اند و همواره امید داشتیم این کارخانه به تولید خود ادامه دهد اما متأسفانه این امید ناامید شد و بی‌کفایتی مدیران غیربومی و پروازی به سرمایه‌گذار این واحد صنعتی ضربه وارد کرد.

وی بازگشت به کار این کارخانه و ادامه تولید در آن را منوط به دلجویی از سرمایه‌گذار آن دانست و بیان می‌کند: باید مسئولان عالی‌رتبه استان از این سرمایه‌گذار دلجویی کنند تا وی بتوانند تولید در این کارخانه را ادامه دهد.

فرشید بابیان اینکه کارخانه کاشی جم بروجرد برندی ملی بوده که تولیدات آن به خارج از کشور صادر می‌شد، عنوان می‌کند: استفاده از ظرفیت دانش‌آموختگان دانشگاهی شهرستان بروجرد در صنعت کاشی و صنایع مرتبط با آن می‌تواند با توجه به تخصص و دلسوزی‌های آن‌ها مشکلات بسیاری از صنایع را مرتفع کند.

تسهیلاتی که به رونق تولید نرسید!

وی خاطرنشان می‌کند: احیای این صنایع با همکاری بانک‌ها در زمینهٔ اعطای تسهیلات و تجهیزات موردنیاز و رفع مشکلات آن‌ها در زمینهٔ مالیات بر ارزش‌افزوده و حامل‌های انرژی می‌تواند این کارخانه را مجدداً به  چرخه تولید بازگرداند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد درباره پیگیری اعطای تسهیلات کمکی به این کارخانه می‌گوید: متأسفانه پرداخت وام به این کارخانه به دلیل عدم همکاری مدیران آن در تأمین ضمانت‌های لازم بانکی محقق نشد و این واحد نتوانست تسهیلات کمکی را دریافت کند.

در هر صورت کارخانه کاشی جم بروجرد از چرخه تولید ملی خارج شد تا بار دیگر مرثیه بیکاری کارگران در استان لرستان از نو بازخوانی شود تا مسئولان این استان برای احیای مجدد آن چه راهی بیندیشند؛ سردادن شعار یا عمل‌گرایی.