رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

15 اسفند روز حیات دوباره طبیعت - نمایش محتوای خبر

 

 

15 اسفند روز حیات دوباره طبیعت

15 اسفند روز حیات دوباره طبیعت

مردم لرستان پانزدهم اسفند ماه با کاشتن نهالی کوچک به استقبال بهاری ماندگار می‌روند.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، همان‌طور که می‌دانید مظهر حیات در طبیعت درخت است، به همین دلیل یک روز به نام روز درختکاری در کشور ایران باب شده است، زیرا مردم به خوبی دریافته‌اند که درخت برای زندگی و سلامتی همگی به خصوص کودکان و سالمندان دارای اهمیت فراوان است و می‌خواهند هر یک به نوبه خود در حفظ منابع طبیعی این میراث ماندگار تلاش کنند.

روز درختکاری در چندین کشور گرامی داشته می‌شود، در ایران 15 تا 22 اسفندماه هفته منابع طبیعی نامیده شده است که اولین روز این هفته را به یاد روز درختکاری و روز احیای دوباره طبیعت با کاشت نهال بر وسعت جنگل‌ها افزوده می‌شود.

مردم لرستان در روز درختکاری همدیگر را تشویق به کاشتن نهال می‌کنند

به دلیل قرار گرفتن بخشی از جنگل‌های زاگرس در لرستان مردم این استان به خوبی با طبیعت و درخت خوی گرفته‌اند به همین دلیل روز درختکاری با استقبال خوبی روبه‌رو می‌شود. لرستان دارای یک میلیون و 200 هزار هکتار جنگل است که این جنگل‌های حوزه رویشی زاگرس از با ارزش‌ترین ذخایر جنگلی جهان است. مهم‌ترین گونه گیاهی در جنگل‌های لرستان بلوط است که این درختان نقش فوق‌العاده اکولوژیستی دارند و منابع مهمی برای حفظ آب و خاک محسوب می‌شوند.

متاسفانه زمانی که افراد برای تفریح پا به دامان طبیعت می‌گذارند چه بی‌رحمانه درختان را طعمه آتش می‌کنند بدون اینکه کوچک‌ترین توجهی به صدها فایده درخت داشته باشند و در چنین شرایطی باید همگی برای بالا بردن سطح فرهنگ و اطلاعات مردم گام بردارند. در باب فواید درخت و درختکاری سخن‌های بسیار گفته و شنیده شده است؛ وجود جنگل و درخت در صحنه طبیعت و زندگی انسان، باعث زیبایی، شادی، سبزی، آسایش و رفاه می‌شود.

نهال کوچک امروز، درخت تنومند فردا

در استان لرستان مردم در روز درختکاری با حضور در پارک‌ها، جنگل‌ها و اقصی نقاط شهر نهال‌های جوان را می‌کارند. لرستانی‌ها هم‌مانند مردم استان‌های کشور هر سال با کاشت درخت به استقبال سال نو  می‌روند. در این روز نهال‌ها به صورت رایگان در اختیار شهروندان قرار می‌گیرند تا به فرزندانشان از کودکی یاد بدهند که نهال کوچک امروز، درخت تنومند فردا می‌شود.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی که بعضا منجر به تخریب جنگل‌ها و درخت‌ها می‌شود، حفظ و حراست از درختان دارای اهمیت فراوان است. خوشبختانه در این راستا سازمان‌هایی را برای حفظ و حراست و گسترش پارک‌ها و ازدیاد درختان به وجود آورده است.

شکوفه‌های زیبای درختان خبر از رسیدن بهاری دل‌انگیز را می‌دهند

چه زیبا است که در روزهای پایانی سال با کاشتن نهالی کوچک به فکر طبیعتی بزرگ باشیم و شهر و استان خود را زیباتر کنیم، مردم طبیعت‌دوست لرستان هرساله در روز درختکاری که مصادف است با هفته منابع طبیعی به کوه‌ها می‌روند و نهال خود را با عشق و محبت در دل طبیعت می‌کارند به امید آن‌که دیگر طبیعت استانشان مورد خشم دیگران قرار نگیرد.

در این دودودم‌های فراوان شهر شاید درخت و جنگل‌ تنها راه خلاصی و نجات ریه‌های پر از آلودگی باشند و با فرهنگ‌سازی مناسب و اطلاع‌رسانی دقیق به مردم می‌توان هر روز بر تعداد طبیعت‌ دوستان اضافه کرد. متاسفانه جنگل‌های لرستان به‌خصوص درختان بلوطش دچار آسیب و خشک شدن شده‌اند که این موضوع باعث نگرانی شده است. امید است که در روز درختکاری با استقبال هم‌استانی‌ها تا حدودی این نگرانی کمتر شود.

از آنجایی که پیامبر و امامان درخصوص اهمیت درختکاری سخن‌ها گفته‌اند، نماینده ولی فقیه در لرستان در این خصوص اظهار داشت: درختکاری یک موضوع حیاتی و در واقع صدقه جاریه است و اسلام نیز به محیط زیست و درختکاری توجه خاصی دارد.

حجت‌الاسلام سید احمد میرعمادی گفت: هر سال به صورت نمادین درختکاری صورت می‌گیرد، ولی متأسفانه مراقبت از درختان صورت نمی‌گیرد.

وی نابودی درختان را نابودی زندگی دانست و اضافه کرد: خشک شدن درختان بلوط در منطقه زاگرس، یک فاجعه بزرگ و عمیق است که اگر به آن توجه نشود، خسارات سنگینی بر مردم وارد می‌شود، لذا مسئولان باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.

امام جمعه خرم‌آباد بر درختکاری و حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی تأکید کرد و گفت: همه باید حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی را جدی بگیریم و از تصرف منابع طبیعی و ملی جلوگیری کنیم.