جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

300 موقوفه انتفاعی و منفعتی در استان لرستان ثبت شد - نمایش محتوای خبر

 

 

300 موقوفه انتفاعی و منفعتی در استان لرستان ثبت شد

300 موقوفه انتفاعی و منفعتی در استان لرستان ثبت شد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان گفت: بیش از 300 مورد وقف انتفاعی و منفعتی از سال 92 تاکنون در استان لرستان ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حجت‌الاسلام مرتضی خاکباز ظهر امروز در همایش وقف و رسانه که در سالن جلسات خانه معلم شهرستان خرم‌آباد برگزار شد بابیان اینکه یکی از ریشه‌دارترین سنت‌های حسنه در اسلام وقف است، اظهار داشت: امروزه سازمان اوقاف و امور خیریه که به تعبیر مقام معظم رهبری یک عرصه دینی در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اقتصاد مقاومتی و بحث فرهنگی است در بحث وقف بسیار پیشتاز عمل کرده است.

وی بابیان اینکه از سال 92 تاکنون بیش از 300 مورد وقف انتفاعی و منفعتی در استان لرستان ایجادشده است، افزود: تا سال 87 قریب 107 موقوفه منفعتی و هزار و 800 موقوفه انتفاعی ایجادشده و از سال 87 تاکنون 500 موقوفه انتفاعی و منفعتی در استان ثبت شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان عنوان کرد: اقداماتی که از سال 87 تاکنون در این سازمان انجام‌شده مشهود بر این است که این نهاد مذهبی از مسائل مرتبط با خود غافل نبوده است.

وی بیان کرد: در بحث‌های بحث فرهنگی و عمرانی که به دنبال خود اشتغال‌زایی را در پی داشته است؛ اقدامات مهمی انجام‌شده به‌طوری‌که درزمینهٔ‌های عمرانی اقداماتی در راستای موقوفاتی که در سنوات گذشته هیچگونه درآمدی نداشتند شکل گرفته و این موقوفات درآمدزا شدند.

خاکباز با اشاره به اقداماتی که از بدو تأسیس این سازمان انجام‌شده است، تصریح کرد: سازمان اوقاف استان لرستان در سال 92  و 93 به‌عنوان دومین استان کشور ازلحاظ پیشرفت فیزیکی، عملکرد برنامه و ابعاد مختلف فرهنگی، تحقیقی، بهره‌وری و منابع انسانی پیشتاز بوده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان خاطرنشان کرد: خوشبختانه بحث وقف در استان به کمک درمان و سلامت آمده و تاکنون چند میلیون تومان به وسیله خیران تهیه و به بیمارستان‌های استان  تحویل داده‌شد.

وی گفت: لرستان، استانی 100 درصد ولایی و شیعه است و  فرهنگی بسیار مذهبی و قوی دارد به‌طوری‌که از هزار و صدسال پیش با مسئله وقف آشنا بوده و با آغوش باز از ذریه حضرت زهرا(س) استقبال کرده‌ است.

خاکباز یکی از موفقیت‌های این سازمان را برنامه‌ریزی هرساله این سازمان دانست و اظهار داشت: از اسفندماه هرسال برنامه سال بعد این سازمان  ترسیم، تبلیغ،ترویج و به ادارات استان ابلاغ می‌شود تا ادارات بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته حرکت کنند.

وی با اشاره به برنامه‌های این سازمان از آغازین روزهای سال، افزود: از ابتدای هرسال این نهاد مقدس برنامه دارد، این برنامه‌ها از ابتدا تا انتهای سال مملو از برنامه‌های فرهنگی متنوع و موردعلاقه روز جامعه است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان با اشاره به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بقاع متبرکه باید به قطب فرهنگی تبدیل شوند، عنوان کرد: برای کار فرهنگی نیاز به زیرساخت است بنابراین در راستای واجبی حرکت می‌کنیم که باید امامزاده‌ها زیرساخت داشته باشند تا زائری که وارد امامزاده می‌شود در آرامش زیارت کند و بساط رفاهی مناسبی برای زائران فراهم باشد.

وی بیان کرد: امامزادگان استان، سالانه در ایام عید دو میلیون زائر را پذیرا هستند و مجموعه اوقاف از 28 اسفند تا 20 فروردین به‌ صورت شبانه‌روزی در امامزادگان استان آماده خدمات‌رسانی هستند.

خاکباز تصریح کرد: امام خمینی(ره) می‌فرماید من علاقه‌مند هستم مردم این مملکت و هر مسلمانی در سایه امامزاده در آرامش به حیات دنیایی و اوخروی خود به آرامش برسد بنابراین امروز ما نیز به دنبال این‌گونه مباحث هستیم تا امامزادگان استان مأمن امن الهی برای مسلمانان باشند.

وی در بحث اعزام مبلغ به استان، خاطرنشان کرد: مجموعه سازمان اوقاف استان سالانه بین 850 تا هزار مبلغ غیربومی به استان لرستان دعوت می‌کند.