جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

33درصد واحدهای صنعتی لرستان راکد است - نمایش محتوای خبر

 

 

33درصد واحدهای صنعتی لرستان راکد است

33درصد واحدهای صنعتی لرستان راکد است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان گفت: تراز تجاری صادرات استان در ۸ ماهه ۹۴، نسبت به واردات سال گذشته ۲۱۶ درصد رشد را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، محمدرضا صفی خانی در همایش اقتصاد مقاومتی با عنوان "صادرات، توسعه پایدار" که در سالن آمفی‌تئاتر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان برگزار شد اظهار داشت: در زمینهٔ اقتصاد ادبیات مختلفی شنیده و مقالات و نظرات زیادی در این زمینه وجود دارد که یکی از عناوینی که باید به آن توجه داشته باشیم بحث اقتصاد صادرات است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس نتایجی که انجام‌شده با افزایش یک درصد صادرات کالا و خدمات نرخ تولید ناخالص داخلی یا GDP  19 رصد افزایش می‌یابد که توجه به امر صادرات را نشان می‌دهد، افزود: با افزایش در رشد واردات و خدمات به نرخ تولید ناخالص داخلی یا GDP به‌اندازه یک درصد افزایش پیدا می‌کند پس توجه به تراز جهانی خیلی مهم است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان بابیان اینکه جایگاه صادرات در مبادلات بین‌المللی حدود نیم درصد است بیان کرد: توجه به بحث صادرات و کنترل واردات و به‌گونه‌ای توجه شود که واردات سبب تولید ثروت شود و ورود تکنولوژی را به همراه داشته باشد که می‌تواند تأثیرگذار باشد.

وی با اشاره به اینکه صنایع غذایی ما می‌تواند علاوه بر مصرف داخلی جایگاهی در حوزه‌های مختلف داشته باشد عنوان کرد: با افزایش یک درصد در واردات کالاهای سرمایه‌ای چهار دهم درصد افزایش GDP و به لحاظ کالاهای واسطه‌ای سه‌دهم درصد افزایش GDP داریم یعنی هرچه کالای سرمایه‌ای را به سمت کشور خود بکشیم قطعاً چون منجر به تولید می‌شود تراز تجاری را مثبت می‌کند.

صفی خانی با اشاره به اینکه حمایت از تولیدکنندگان ما باید به‌گونه‌ای باشد که بتوانند کالای خود را به رقابت ملی و بین‌المللی بگذارد گفت: اگر بحثی مانند این‌که صنعت لرستان 33 درصد واحدهای راکد دارد یا اگر برنامه‌های حمایتی پیشنهاد می‌شود فقط در این مورد است که بتوانند کالاهای قابل‌رقابتی را داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه رشد خوبی را در بحث صادرات داشته‌ایم افزود: آنچه در رابطه با صادرات لرستان تحلیل کرده‌ایم این است که صادرات لرستان بیشتر از آماری است که گفته می‌شود چراکه خیلی از محصولات استان ما صادر می‌شوند اما در آمار ما نیست چون توسط بازرگانان سایر استان‌ها انجام می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان گفت: در آمار 8 ماهه سال جاری 141 میلیون دلار صادرات داشتیم که نسبت به سال گذشته 36.9 درصد افزایش صادرات و جهش صادراتی داشته‌ایم و طبق آخرین آمار نرخ رشد صادرات ما در کشور 5 درصد بوده است.

وی خاطرنشان کرد: سال 92، 86 میلیون دلار صادرات داشته‌ایم که نسبت به سال ماقبل 98- درصد کاهش داشته که 70 درصد ان مربوط به صنعت و معدن بوده است؛ در سال 93،95 میلیون دلار رسیده و 10 درصد افزایش داشته است که 4 درصد صنعت، 79 درصد معدن، 6 درصد بازرگانی و 11 درصد کشاورزی بوده و نشان از این دارد که ما در سال 93 خام فروش بوده‌ایم.

صفی خانی بابیان اینکه باسیاست‌هایی که در راستای فراوری محصولات و کاهش خام فروشی در سال 94 انجام شد، در سال 94،193 میلیون دلار صادرات داشته‌ایم که 86.5 درصد مربوط به صادرات صنعتی بوده و 4.5 درصد مربوط به معادن و 9 درصد مربوط به کشاورزی بوده است و این تغییرات نشان می‌دهد که در خصوص بحث صادرات پایدار برنامه جدی داشته باشیم

وی خاطرنشان کرد: امسال تراز تجاری ما در بحث واردات کاهش 15 درصدی داشته‌ایم و عمده واردات ما تکنولوژی بوده است و علیرغم کاهش واردات ما عمدتاً تکنولوژی بوده و در راستای هدف مقام معظم رهبری است و با توجه به بستر فراهم‌شده برای ورود تکنولوژی قطعاً درزمینهٔ ارزش‌افزوده افزایش چشم‌گیری داریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان گفت: بر اساس آخرین آمار مرکز آمار ارائه دادند سه‌دهم درصد در بخش صنعت ارزش‌افزوده داشتیم که سال در سال جاری به نیم درصد رسیده است و از جایگاه 26 ام به 24 ام رسیده‌ایم.

وی بابیان اینکه تراز تجاری صادرات استان در 8 ماهه 94، نسبت به واردات سال گذشته 216 درصد رشد را نشان می‌دهد عنوان کرد: قطعاً ارزش‌افزوده بخش صنعت و معدن رشد فراوان ای دارد و پیش‌بینی می‌کنیم که بالغ‌بر 10 هزار میلیارد تومان در دو سال آینده از واحدها و طرح‌ها به اقتصاد استان تزریق می‌کنیم.