رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

40 کتابدار نابینا در سطح کشور وجود دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

40 کتابدار نابینا در سطح کشور وجود دارد

40 کتابدار نابینا در سطح کشور وجود دارد

مشاور معاون توسعه نهاد کتابخانه‌ها گفت: 40 کتابدار نابینا در سطح کشور وجود دارد و تاکنون دوره‌های آموزشی برای این افراد برگزار شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، سکینه خاتون مهدیان‌پور در جمع خبرنگاران شهرستان خرم‌آباد، اظهار داشت: سیاست‌های جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مبتنی بر تأمین منابع کتابخانه‌ای به‌ صورت نیمه‌متمرکز است و  تمامی تلاش‌مان بر این است که برای تأمین منابع کتابخانه‌ای از دیدگاه‌ها و تجربیات کتابداران استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه دو دوره نظرسنجی در راستای استفاده از تجربیات کتابداران برگزار شد، افزود: دوره اول آن هم‌زمان با بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بوده که نیازسنجی کردند و لیستی تهیه شد.

مشاور معاون توسعه نهاد کتابخانه‌ها، عنوان کرد: با توجه به اعلام نیاز کتابخانه‌ها امسال کتاب‌های موردنیاز را تهیه کردیم که بیشترین عنوان کتاب‌هایی در حوزه گیاهان دارویی بوده است.

وی بیان کرد: هدف ما این است کتاب‌های موردنیاز مخاطبان به کتابخانه‌ها وارد شود چرا که هر کتابخانه با توجه به موقعیت‌ نیازهای متفاوتی دارد.

مهدیان‌پور با اشاره به اینکه سیاست‌های جدید نهاد مبنی بر تقویت بخش کودک است، تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که تمامی کتابخانه‌ها بخش کودک داشته باشند و در این راستا دوره‌های آموزشی برای کتابدار بخش کودک برگزار می‌کنیم.

مشاور معاون توسعه نهاد کتابخانه‌ها با بیان اینکه در حال راه‌اندازی کتابخانه‌های دیجیتال هستیم، گفت: کارهای اولیه انجام شد تا افراد دسترسی راحت‌تری به کتاب‌ها داشته باشند.

وی با بیان اینکه از دیگر  سیاست‌های دوره جدید توجه ویژه به مخاطبان خاص است، عنوان کرد: در سطح کشور 40 کتابدار نابینا وجود دارد که یک نشست تخصصی برای کتابداران نابینایان برگزار و در حاشیه این نشست دوره‌های آموزش این افراد را نیز برگزار شد.

مهدیان‌پور در رابطه با وجین کردن کتاب‌ها، افزود: غالباً اداره کل کتابخانه‌ها را بررسی می‌کند و در صورت قابل‌استفاده بودن به آن‌ها رسیدگی و از آن‌ها استفاده مجدد می‌شود و  اگر فرسوده باشند وجین می‌شوند.