رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

50 درصد از حوادث ناشی از کار در لرستان مربوط به صنعت ساختمان است - نمایش محتوای خبر

 

 

50 درصد از حوادث ناشی از کار در لرستان مربوط به صنعت ساختمان است

50 درصد از حوادث ناشی از کار در لرستان مربوط به صنعت ساختمان است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: بیش از 50 درصد از حوادث ناشی از کار در استان لرستان مربوط به صنعت ساختمان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، علی آشتاب در جلسه شورای فنی استان لرستان که در سالن جلسات معاونت عمرانی استانداری لرستان برگزار شد، اظهار داشت: ارتقاء سطح سلامت و ایمنی کار در صنعت ساختمان یکی از مضامینی است که بیشترین حوادث کار را به خود اختصاص می‌دهد.

وی بابیان اینکه بیش از 50 درصد از حوادث ناشی از کار مربوط به صنعت ساختمان است، افزود: از طرف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای کاهش حوادث ناشی از کار برای 500 پیمانکار دوره‌های آموزشی برقرار و 120 پیمانکار گواهی‌نامه تأیید صلاحیت ایمنی دریافت کردند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان عنوان کرد: طی دو سال اخیر اقداماتی در جهت کاهش حوادث ناشی از نبود ایمنی در کارهای ساختمانی انجام شد و حوادث ناشی از کارهای ساختمانی 41 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت.

وی با اشاره به اینکه خسارت حوادث منجر به فوت در صنعت ساختمان یک میلیارد تومان است، بیان کرد: اگر دستگاه‌های اجرایی نظارت خود را بر نحوه کار، رعایت مسائل ایمنی و بهداشتی لحاظ کنند و پیمانکاران موظف شوند هزینه‌های مربوط به ایمنی کار را پرداخت کنند حوادث ناشی از کار کاهش می‌یابد.

آشتاب تصریح کرد: در طرح ضربتی که درزمینهٔ صنعت ساختمان انجام شد 300 پروژه مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی بابیان اینکه به دلیل عدم ایمنی در کار و عدم حضور ناظران، این پروژه‌ها با مشکلاتی روبه‌رو بودند، بیان کرد: در 48 درصد این پروژه‌ها کارگران فاقد وسایل حفاظتی بودند،  13 درصد علائم هشداردهنده در محل کارگاه نصب نشده بود، 20 درصد ضعف عدم حضور ناظر داشتند و 11 درصد از پروژه‌ها مصالح ساختمانی خود را در معابر عمومی دپو کرده بودند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان 45 درصد این پروژه‌ها به دلیل وجود پرتگاه‌های بدون حفاظ مشکل داشتند، تصریح کرد: 17 درصد این پروژه‌ها به علت عدم رعایت سرپوش حفاظتی تأیید نشدند.