رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

6500 کتابدار در سطح کشور فعالیت می‌کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

6500 کتابدار در سطح کشور فعالیت می‌کنند

6500 کتابدار در سطح کشور فعالیت می‌کنند

مشاور دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: 6 هزار و 500 کتابدار در سطح کشور فعالیت می‌کنند که به مرور دوره‌های آموزشی برای آنها برگزارمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری  تسنیم از خرم‌آباد، مهردخت وزیرپور کشمیری، در آیین تکریم مقام کتابداران و ترویج فرهنگ کتابخوانی که در سالن آمفی تئاتر پردیس علامه طباطبایی شهرستان خرم‌آباد برگزار شد، اظهار داشت: تلاشم به عنوان مشاور نهاد و عضو هیئت‌ امنا کتابخانه‌های عمومی کشور شناساندن خدمات ارزنده کتابداران در جهت  ترویج فرهنگ کتابداری است.

وی افزود: کتابخانه عمومی با یاری کتابداران و ارائه خدمات عمومی مناسب، جذب مخاطب بالقوه و بالفعل می‌تواند پرچم‌دار انتقال دانش و ارائه آخرین دستاوردهای پژوهشگران دنیا باشد که این امر با جمع‌آوری منابع باکیفیت میسر می‌شود.

مشاور دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور عنوان کرد: کتابدار، منابع کتاب‌خوان چاپی و الکترونیکی و مراجعه‌کننده سه ضلع اصلی محور حرکتی رسیدن به خودکفایی علمی و فرهنگی کامل هر کشور است که با وجود  اهمیت هر سه ضلع این مثلث وجود کتابدار نقشی پررنگ و با اهمیت دارد.

وی بیان کرد: دست‌اندرکاران نهاد در تلاش‌اند مقام کتابدار را از لحاظ کمی و کیفی به سطح مطلوب برسد تا بتوان به آرمان‌های نهاد جامه عمل بپوشاند بنابراین از کتابداران انتظار می‌رود رسالت خود را به نحو احسن انجام دهند تا در ارتقاء سطح کمی و کیفی در جذب مخاطبان بالقوه و بالفعل و ارائه خدمات رضایت‌بخش به مراجعات داشته باشند.

وزیرپور کشمیری با اشاره به اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مسئول تدوین برنامه حوزه کتاب و کتابخوانی در برنامه ششم توسعه کشور شده است، خاطرنشان کرد: برگزاری نشست‌های کتابخوان به منظور ترویج کتابخوانی و مطالعه مفید همکاران درسال 94 برگزارشده است.

وی با بیان اینکه هشت دوره کتابداری به منظور ارتقاء علمی و فرهنگی و توانمندسازی بیشتر کتابداران انجام‌شده است،گفت: در راستای توجه ویژه به گروه‌های خاص نشست تخصصی کتابداران نابینای سراسر کشور انجام شد.

مشاور دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بابیان اینکه شش هزار و 500 کتابدار در سطح کشور وجود دارد و به مرور دوره‌های آموزشی برای این افراد برگزارمی‌شود، تصریح کرد: به برگزاری مدرسه تابستانه خواندن با حضور 60 نفر از کتابدار خواهر و 60 نفر از کتابداران برادر سراسر کشور اقدام شد.

وی اظهارداشت: دو نشست هم‌اندیشی، استادان، پژوهشگران و مسئولان علمی دانشگاه‌ها در رشته کتابداری، علم اطلاعات و کتابداری با مسئولان نهاد کتابخانه‌های عمومی در تهران برگزار شد.

وزیر پور کشمیری افزود: تمام برنامه‌ها نهاد از جمله تجلیل و قدردانی از خانواده شهداء، ایثارگران و جانبازان با حمایت و هدایت دبیرکل نهاد انجام‌شده است.