رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۸

72 درصد از تصادفات منجر به فوت در ورودی شهرهای لرستان رخ می‌دهد - نمایش محتوای خبر

 

 

72 درصد از تصادفات منجر به فوت در ورودی شهرهای لرستان رخ می‌دهد

72 درصد از تصادفات منجر به فوت در ورودی شهرهای لرستان رخ می‌دهد

معاون عمرانی استاندار لرستان گفت: ۷۲ درصد از تصادفات منجر به فوت در محدوده ۳۰ کیلومتری مبادی ورودی شهرستان‌های استان رخ می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، محمد اصلانی ظهر امروز در جلسه کارگروه ایمنی حمل‌ونقل و سوانح رانندگی استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، با تأکید بر لزوم بررسی دقیق علت سوانح و حوادث رانندگی در استان، اظهار داشت: باید علت، ساعت و مختصات نقاط حادثه‌خیز تصادفات با همکاری و همفکری تمام دستگاه‌های زی‌ربط در حوزه تصادفات و حمل‌ونقل بررسی شود.

وی افزود: در همین راستا باید مختصات نقاط حادثه‌خیز و ویژگی‌های آن‌ها از منظرهای مختلف از قبیل حضور گشت‌های نامحسوس، کیفیت روشنایی مسیر و کیفت آسفالت مورد ارزیابی و کارشناسی دقیق قرار گیرد.

معاون عمرانی استاندار لرستان بابیان اینکه از سال گذشته تاکنون  300 میلیارد تومان برای بهسازی و توسعه راه‌های استان هزینه شده است، عنوان کرد: صرف این میزان اعتبار باید در کاهش تصادفات و مرگ‌ومیر ناشی از سوانح جاده‌ای نمود پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه بیشترین آمار مرگ‌ومیر در تصادفات مربوط به افراد کم‌سواد و بی‌سواد است، بیان کرد: این تفاوت مربوط به عدم آشنایی رانندگان و مسافران کم‌سواد با علائم راهنمایی و رانندگی و نیز تأثیر استفاده از کمربند ایمنی در کاهش خسارات جانی ناشی از تصادفات است.

اصلانی با تأکید بر لزوم توزیع نیروی پلیس در محورهای مواصلاتی استان برمبنای خطرپذیری و احتمال وقوع حوادث در این جاده‌ها، تصریح کرد: بیش از 72 درصد از تصادفات منجر به فوت در محدوده 30 کیلومتری مبادی ورودی شهرها رخ می‌دهد بنابراین لازم است نیروهای پلیس ضمن حضور هشیارانه در این نقاط مناطق، با متخلفان برخورد قانونی کنند.

وی از مرگ‌ومیر 50 درصد از مجروحان حوادث رانندگی به علت شکستگی‌های متعدد خبر داد و خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی نیز باید رسیدگی به مجروحان حوادث رانندگی را در بیمارستان‌های استان افزایش دهد تا میزان مرگ‌ومیر در این بخش نیز کاهش یابد.

معاون عمرانی استاندار لرستان در ادامه بر لزوم برنامه‌ریزی و اجرای راهکارهای مناسب در حوزه پیشگیری از حوادث رانندگی در ادارات و نهادهای مرتبط  تأکید کرد و گفت: در جلسه آینده اعضای کارگروه ایمنی حمل‌ونقل و سوانح رانندگی استان باید برنامه اجرایی و دقیق خود را برای کاهش میزان تصادفات در استان ارائه دهند.

وی با اشاره به جغرافیای منحصربه‌فرد استان و طرح‌های هندسی پیچیده در نقشه راه‌های استان، اظهار داشت: طرح هندسی برخی جاده‌های استان به‌خودی‌خود حادثه‌آفرین است به‌نحوی‌که حتی اگر این جاده‌ها به بزرگراه تبدیل شود بازهم حادثه در آن‌ها رخ می‌دهد.

اصلانی با یادآوری نقش برجسته آموزش‌وپرورش در ارتقا فرهنگ رانندگی و جلوگیری از تصادفات در جامعه، افزود: آموزش‌وپرورش می‌تواند با قرار دادن موضوعات مرتبط با حوزه حمل‌ونقل و تصادفات در درس انشا و بررسی دیدگاه‌های دانش آموزان در ارتباط با این موضوعات نسبت به آموزش قوانین راهنمایی و رانندگی و ارتقای فرهنگ در این حوزه اقدام کند.

وی از کشته شدن 167 نفر در جریان حوادث رانندگی  در استان خبر داد و عنوان کرد: در این حوادث علاوه بر خسارات غیرقابل جبرانی که جان انسان‌ها را می‌گیرید، خسارات مالی فراوانی در ارتباط با بحث دیه و فرسودگی خودروها برای مردم به وجود می‌آید.

معاون عمرانی استاندار لرستان در ادامه بابیان اینکه 38 درصد از مرگ‌ومیر عابران پیاده در تصادفات درون‌شهری استان را گروه‌های سنی زیر 15 سال تشکیل می‌دهند، بیان کرد: خانواده‌ها نیز باید آموزش‌های لازم را درزمینهٔ نحوه عبور از خیابان و علائم راهنمایی و رانندگی در اختیار کودکان خود قرار دهند.

وی با تأکید بر لزوم برخورد جدی پلیس با متخلفان، تصریح کرد: پلیس نباید اجازه تردد راکبان موتورسوار بدون کلاه ایمنی و گواهینامه را به آن‌ها بدهد چراکه بخش قابل‌توجهی از مرگ‌ومیر موتورسواران به علت عدم استفاده از کلاه ایمنی و مربوط به رانندگان زیر 15 سال و بدون گواهینامه است.

اصلانی از وقوع 19 فقره تصادف با خودروی سواری پراید از آغاز سال 94 تاکنون در محورهای مواصلاتی در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: باید وسایل نقلیه پرخطر به‌ویژه پراید ازنظر برگه معاینه و مشخصات فنی بررسی و کنترل شود.