حمایت از کالای ایرانی | چهارشنبه، ۷ فروردین ۱۳۹۸

الشتر

 

 

مکان های زیارتی و دیدنی

ساکنان این منطقه را لکها تشکیل می‌دهند. این منطقه دارای بزرگانی در شعر و ادب بوده‌است که بیشتر به زبان لکی شعر می‌سروده‌اند همچون ملا حقعلی (عارف و شاعر تاریخی شهر) از طایفه سیاهپوش و ملاپریشان، ملا منوچهر(ناظم زبان لکی)، و....

ساکنان الشتر از طوایف لک هستند. ساختار اجتماعی این شهر به صورت قومی-قبیله‌ای می‌باشد. طایفه یوسفوند، کولیوند و حسنوند وهمچنین طایفه‌های اقماری امیر و سیاهپوش ساکن این شهر می‌باشند. منطقه الشتر به خاطر طبیعت بکرش همیشه مورد توجه قرار می‌گرفته‌است بگونه‌ای که محل تفرج پادشاهان و امرا بوده‌است. کهمان این یادگار تاریخ گواه آن است این منطقه دارای درختان سر به فلک کشیدهٔ گردوست که قدمت انها به زمان ساسانی برمی‌گردد . خاندان پهلوی عمارت‌هایی برای تفریح و تفرج در این شهر ساختند که در حال حاضر این اماکن در اختیار سپاه پاسداران می‌باشد.(از کهمان در برخی منابع با نام (کی امان که به معنی امانگاه کی یعنی شاه) یاد شده‌است).از روحانیون سرشناس این شهر آیت‌الله محمد بلندنظر است.ازروحانیون مهم وپیشین این شهرستان می توان به مرحوم آیت الله شیخ امیدعلی یوسفونداشاره کرد.ایشان ازمعاصرین ایت الله بروجردی بوده است.انتشارات شاپورخواست نیزکتابی راباعنوان عارف کوی دوست دررابطه بازندگی وشرح احوالات مرحوم شیخ امیدعلی چاپ کرده است.

گردشگری

آثار تاریخی: قلعه مظفری، پل کاکارضا، پل هنام، تپه گریران، سراب چنارهو روستای فیض آباد(ورمزیار). الشتر یکی از زیباترین شهرهای لرستان از نظر مناظر طبیعی می‌باشد. از جمله مناطق طبیعی آن می‌توان به سراب کهمان، سراب زز، کوههای مهاو و گرین، چشمه گولم کاو ،سراب پرسک و پارک صخره ای "بابا داود" ... اشاره کرد. آثار بر جای مانده در نزدیکی الشتر اینهاست: پلی بزرگ منسوب به ابوالنجم بدربن حسنویه (حک ۳۶۹- ۴۰۵ق) و نیز گورهای متعدد منسوب به خاندان برسقیان (گلزاری، ۱/۲۲۶؛ ایزدپناه، ۱/۵۸)

راههای ارتباطی

شهر الشتر باجاده فرعی آسفالته به طول حدود ۱۵ کیلومتر از دو سمت شمال و جنوب به راه اصلی خرم آباد به کرمانشاه متصل می‌شود. همچنین با جاده‌ای از سمت شرق به راه اصلی بروجرد-خرم آباد وصل می‌شود. از سمت غرب نیز به بخش فیروزآباد و از آنجا به نورآباد و دیگر مناطق لک نشین مرتبط است. روستاهای فیض آباد(ورمزیار)، حق ندر(حق نیر)، دکاموند،دره تنگ، دهرحم (ده رحیم)،آهنگران، امیر، هنام، تملیه، سیاهپوش و جوانمرد از روستاهای مشهور این دیار می‌باشد. الشتر در ۴۸ و ۱۵ درجه طول شرقی و ۳۳ و ۵۱ درجه عرض شمالی، و در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این شهر در ۴۸ کیلومتری شمال خرم آباد (مرکز استان) و ۱۱ کیلومتری راه خرم‌آباد به نورآباد واقع شده که ادامة این راه پس از عبور از هرسین، به کرمانشاه منتهی می‌شود (فرهنگ جغرافیایی آبادیها، ۳۴؛ نقشة راهها). شهر الشتر در دشتی به همین نام قرار گرفته است و کوههای گرین و خرگوشناب از رشته کوههای زاگرس میانی از دو سوی شمال و خاور آن را در برگرفته‌اند. همچنین کوه بازگیران، نثار پهن و سیاهدل در فاصلة کمتری در شمال خاوری، خاور و جنوب خاوری آن قرار دارند (فرهنگ جغرافیایی آبادیها، ۳۳؛ نقشة عملیات). آب و هوای این ناحیه از لرستان، معتدل و نیمه خشک است و حداکثر دمای آن در تابستان به ۳۹ و حداقل آن در زمستان به ۷- سانتی‌گراد می‌رسد. رودهای فصلی متعددی از ارتفاعات شمالی و خاوری به سوی دشت الشتر جاری است که از میان آنها تنها مسیر رودخانة فصلی کَهمان از مرکز بخش می‌گذرد (فرهنگ جغرافیایی آبادیها، ۳۳-۳۴). دامنه‌های شمالی کوه گرین، سرچشمة آبهای جاری به سوی نهاوند است (نقشة عملیات). بنابر افسانه‌ای کهن، این سرچشمه (کوهها) طلسمی داشته (در متن: دو طلسم) به نقش گاو ماهی بر تودة برف و یخ که گویا حامی و نگهبان آن بوده است (یاقوت، ۱/۲۷۶، به نقل از ابن فقیه)

اوقات به افق :
اذان صبح 05:49:26 طلوع آفتاب 07:12:51
اذان ظهر 13:22:21 غروب آفتاب 19:32:23
اذان مغرب 19:49:04 نیمه شب 00:42:21