جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

روز شمار انقلاب_ 22 بهمن

روز شمار انقلاب_ 22 بهمن

بیست و دوم بهمن ماه اعلام بی‌طرفی ارتش؛ سقوط حکومت ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی و پیروزی انقلاب اسلامی ایران

دهه فجر
#حماسه_حضور۹۸ #فجر_سلیمانی #باید_قوی_شویم #انقلاب_زنده_است حماسه ای باشکوه در لرستان سزرمین شیرزنان و...
دهه فجر
یسـت و دوی بهمــــــن(2) روز از خود گذشتــــــن روز آزادی مـــــــــــــــا روز نجـــــات میــــــهن
دهه فجر
دیدار وزیر اطلاعات با نماینده ولی فقیه در لرستان سید محمود علوی: مردم لرستان همواره حافظ انقلاب و...
دهه فجر
سرودهای زیبا و تصاویر خاطره انگیز سالهای پیروزی انقلاب اسلامی ایران

« بازگشت

روز شمار انقلاب _ 14 بهمن

روز شمار انقلاب _ 14 بهمن


روز شمار انقلاب _ 14 بهمن

تشریح مواضع آینده نظام اسلامی توسط حضرت امام خمینی رحمت الله علیه (1357 ش):

در حالی که جشن و سرور مردم به مناسبت ورود حضرت امام خمینی(ره) به ایران، همچنان در سراسر کشور ادامه داشت، آن حضرت در یک مصاحبه مطبوعاتی که نزدیک به سیصد خبرنگار ایرانی و خارجی از کشورهای آمریکای لاتین، آفریقا، اروپا و کشورهای عربی و آسیا حضور داشتند، به تشریح مواضع آینده نظام اسلامی ایران پرداختند و اعلام کردند که به زودی دولت موقت انقلاب را تشکیل خواهند داد.

ایشان اظهار داشتند که دولت موقت موظف است مقدمات همه‏ پرسی را فراهم کند تا پس از تدوین قانون اساسی، آن را به همه‏ پرسی بگذارد. امام خمینی همچنین به دولت بختیار، نخست‏ وزیر دست نشانده شاه، هشدار دادند که در صورت ادامه سرکوب مردم، ایشان حکم جهاد خواهند داد. امام همچنین از ارتش خواست تا به مردم بپیوندند. از طرف دیگر اعلام شد که تا آن زمان، 35 هزار آمریکایی، خاک ایران را ترک کرده‏ اند و ده‏ ها هزار نفر دیگر نیز به زودی از ایران خارج می‏شوند. قسمتی از فرمایشات ایشان: بسم الله الرحمن الرحیم. من سلطنت شاه را قانونی نمی دانم. رژیم سلطنتی از اول غیرقانونی بود. مجلس مؤسسان به زور تأسیس شد و به این ترتیب رژیم شاه از اول جنبه قانونی نداشت.

ما این دولت را نمی توانیم بپذیریم. ملت ایران رأی بر سقوط سلطنت داده است. بنابراین ما نه مجلس را قبول داریم و نه حکومت را قانونی می دانیم. باید دولت کنار برود. شورای انقلاب حکومت تعیین خواهد شد و حکومت موقّت موظف خواهد بود که مقدمات رفراندوم را تهیه کند. قانون اساسی که تدوین شده به آراء عمومی گذاشته می شود که اگر مردم قبول کردند رژیم جمهوری و قانون جمهوری خواهد بود. من اعلام می کنم که دولت فعلی غاصب است و غیرقانونی است و اگر زیادتر از این لجاجت کنند، مسئول خواهند بود. آیت الله خمینی در پاسخ سؤالات خبرنگاران گفتند: بختیار را در صورتی می پذیرم که استعفا بدهد. در موقعی دیگر نتوانیم راه حل مسالمت آمیز پیدا کنیم و من باید نصیحت کنم که دولت غاصب کاری نکند که مجبور شویم مردم را به جهاد دعوت کنیم.

ما از ارتش می خواهیم هرچه زودتر به ما متصل شوند. ما می خواهیم ارتش مستقل باشد و از قید اجانب خارج شود. آزاد شود. آنها فرزندان ما هستند ما به آنها محبت داریم باید به دامن ملت بیایند. ارتش و ملت از همدیگر هستند. ارتش باید از دولت غاصب کنار برود تا مردم تکلیفشان را با او معین کنند. ما برای اقلیت های مذهبی احترام قائل هستیم. تمام اتباع خارجی در ایران به طور آزاد زندگی خواهند کرد. نظر من راجع به رادیو و تلویزیون و مطبوعات اینست که در خدمت ملت باشد. دولت ها حق هیچ نظارت ندارند.

 

 

دیگر وقایع اتفاق افتاده در این روز:

اوج گرفتن تظاهرات مردم علیه "بختیار" در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی ایران (1357ش) • آیت الله العظمی خمینی طی مصاحبه ای با خبرنگاران خارجی و داخلی نقطه نظرهای خودشان را بیان کردند.(1357ش) • اولین کتاب درباره بحران ایران تحت عنوان (ایران بر ضد شاه) در پاریس منتشر شد. (1357ش) • خانواده های گروهی از همافران دستگیر شده مجدداً در کاخ دادگستری تحصن کردند(1357ش) • کمیته اعتصابات به کارکنان گمرک بازرگان اعلام کرد که باید هرچه زودتر هزار کامیون مواد غذایی و احتیاجات ضروری مردم را تخلیه کنند(1357ش) • در لیبی بازگشت امام خمینی به ایران ضمن یک راهپیمائی جشن گرفته شد(1357ش) • شاپور بختیار اعلام کرد: حاضر به همکاری با طرفداران آیت الله خمینی است(1357ش) • رسانه های گروهی اعلام کردند دولت آمریکا تماس را با شاه قطع کرده است و حتی اردشیر زاهدی سفیر او را که خود را به آمریکا نزدیک می دانست نپذیرفته اند(1357ش) • یاسر عرفات طی پیامی که برای امام ارسال داشت گفت: نتایج پیروزی ملت ایران در مرزهای آن کشور متوقف نخواهد شد(1357ش)

معاونت فضای مجازی

مونتور: لیلا محمدی