رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

پلدختر

 

 

مکان های زیارتی و دیدنی

آثار تاریخی

غار کلماکره

در سال ۱۳۶۸ گنجینه‌ای بی نظیری در غار کلماکره شهرستان پلدختر کشف شد که به گفته خبرگزاری مهر می‌توان آن را ششمین گنجینه باستانی جهان به حساب آورد. تاریخ این گنجینه به ۲۷۰۰ سال قبل بازمی‌گردد.

پُل‌ِدختر

پل‌دختر که احتمال می‌رود متعلق به دوره ساسانیان باشد پلی تاریخی در ورودی شمالی شهر است. هم‌اکنون تنها یک دهانه از طاق‌های آن برجا مانده و جاده شماره ۳۷ از زیر آن عبور می‌کند. این پل بی تردید در مسیر ارتباطی بین شهرهای شاپورخواست و جندی شاپور قرار داشته و از اهمیت راهبردی برخوردار بوده است.

پل گاومیشان

پل گاومیشان مربوط به دورهٔ ساسانیان می‌باشد. این پل در ۳۰ کیلومتری شهرستان پلدختر و بر فراز رودخانهٔ سیمره و در نزدیکی مرز استان ایلام قرار دارد. طول این پل که از بناهای دوره ساسانی است حدود ۱۷۵ متر و عرض گذرسطح پل نزدیک به ۸ متر و۲۰ سانتیمتر است و در حال حاضر دارای ۶ چشمه طاق می‌باشد.

غار کوگان

غار کوگان در شرق شهرستان پلدختر قرار واقع شده است. این غار یکی از غارهای تاریخی ایران است که در دورهٔ اشکانیان به وسیلهٔ انسان‌ها ساخته شده است.

کاروان‌سرای چَمِشْک

این کاروانسرا در منطقهٔ چمشک از توابع پلدختر و در مسیر راه باستانی شاپورخواست به خوزستان قرار گرفته است. مصالح مورد استفاده شده در این بنا سنگ و ملات و گچ می‌باشد. این کاروان‌سرا دومین منزل از خرم‌آباد به خوزستان است که پس از آن کاروان‌سراهای قلعه‌نصیر، اوسر، می‌شوند، چارتا و قلعه‌رزه، واقع شده‌اند. این بنا مربوط به دورهٔ صفویه و دورهٔ حکومت شاه عباس اول می‌باشد. این بنا در فهرست آثار ملّی ایران ثبت شده است.

کشف آثاری از دوران عصر مفرغ در پلدختر

به تازگی آثاری از دوران عصر مفرغ در ۱۲ کیلومتری شمال پلدختر، روستای مورانی کشف شده است. این آثار شامل یک گورستان باستانی و چندین اشیا مختلف از قبیل کوزه و اشیای تزئینی هستند.

دیدنی‌ها و منابع طبیعی پلدختر

تالاب‌های پلدختر

تالاب‌های پلدختر در ۱۵ کیلومتری این شهر و در روستای میرآباد قرار دارند. این تالاب‌ها زیستگاه بسیاری از گونه‌های جانوری مانند پرندگان مهاجر و انواع آبزیان می‌باشد. از این تالاب‌ها می‌توان به تالاب گوی شیر اشاره کرد. هم چنین از دیگر تالاب‌های این شهرستان می‌توان به تالاب‌های تنگ فنی اشاره کرد که آنان هم زیستگاه انواع جانوران، هستند. تالاب‌های پلدختر شهرت ملی دارند.

جنگل‌های بلوط

جنگل‌های بلوط در اکثر نقاط استان لرستان پراکنده‌اند. شهرستان پلدختر نیز از این پوشش دارا بوده. عمدهٔ این جنگل‌ها در پلدختر، در منطقهٔ بادامک پلدختر است.

رودخانهٔ کشکان

رودخانهٔ کشکان از مرکز شهرستان پلدختر می‌گذرد. رودخانهٔ کشکان از بلندای گرین، هرو و دو آب سرچشمه می‌گیرد. شاخهٔ اصلی آن از به هم پیوستن دو رود هرو و دو آب تشکیل می‌شود و در فاصلهٔ ۳۰ کیلومتری شهر خرم‌آباد در جایی به نام دو آب به رود خرم‌آباد برخورد می‌کند و پس از آن در روستای افرینه در ۳۰ کیلومتری پلدختر با رود چولهول برخورد کرده و به سمت پلدختر حرکت می‌کند. این رود از وسط پلدختر می‌گذرد و پس از آن به رودخانهٔ سیمره ریخته و بعد هم به رود کرخه می‌ریزد. این رودخانه آب تمام زمین‌های کشاورزی روستاهای حاشیه خود را تأمین می‌کند.

منابع نفت و گاز

شهرستان پلدختر دارای چاه‌ها و پالایشگاه‌های پمپاژ نفت و گاز زیادی می‌باشد. از مهم ترین چاه‌های نفت و گاز می‌توان به چاه نفت و گاز روستای مورانی واقع در ۱۵ کیلومتری پلدختر اشاره کرد که به پالایشگاه کرمانشاه پمپاژ می‌شوند. هم چنین می‌توان از پالایشگاه‌های پمپاژ پلدختر به پالایشگاه تنگ فنی و پالایشگاه نفت آسار و پالایشگاه افرینه نام برد.

آبشار آبتاف

آبشار آبتاف پلدختر آبشار فصلی است که در 2 کیلومتری شمال این شهر و بر سر راه پلدختر - خرم آباد قرار دارد.

جغرافیای پلدختر

جغرافیا

شهرستان پلدختر در دامنهٔ کوه مَلِه، از رشته کوه زاگرس واقع شده است. شهرستان پلدختر از نظر پوشش گیاهی فراوان می‌باشد. این پوشش هارا بیش تر درختان بلوط در غرب و شرق این شهرستان تشکیل می‌دهند. هم چنین رودخانهٔ زیبای کشکان از وسط این شهر می‌گذرد و به آن زیبایی خاصی بخشیده است.

آب و هوا

پلدختر در تابستان دارای آب و هوایی گرم و در زمستان معتدل و نسبتاً سرد می‌باشد. ولی هر چند سال یک بار پلدختر شاهد بارش برف آن هم به صورت جزئی و کلی می‌باشد. پلدختر از شهرهای پر باران لرستان می‌باشد.

جمعیت و زبان

در سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت شهرستان پلدختر (با روستاها و بخش‌های تابعه) ۷۴ هزار نفر برآورد شده است. جمعیت شهر پلدختر نزدیک به ۳۲ هزار نفر می‌باشد. زبان همه مردم پلدختر لری با گویش لری بالاگریوه است.

اوقات به افق :
اذان صبح 05:34:59 طلوع آفتاب 06:58:12
اذان ظهر 12:30:34 غروب آفتاب 18:03:23
اذان مغرب 18:20:24 نیمه شب 23:50:34