رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

« بازگشت

آیین نکوداشت روز خبرنگار در صدا وسیمای مرکز لرستان

آیین نکوداشت روز خبرنگار در صدا وسیمای مرکز لرستان


به گزارش روابط عمومی صدا وسیمای مرکز لرستان دکتر شیروی مدیرکل صدا و سیمای مرکز لرستان در این مراسم ، با بیان اینکه خبرنگاران باید زبان گویای مردم باشند، اظهار داشت: اصحاب رسانه باید همواره در کنار مردم باشند و برای رفع مشکلات مردم و جامعه تلاش کنند.

 وی با اشاره به عملکرد رسانه های استان لرستان در انعکاس اخبار سیل 12 فروردین در استان، افزود: عملکرد رسانه های استان لرستان در سیل اخیر  خوب بود و به خوبی توانست درد و رنج مردم را در کشور منعکس کند.

 شیروی، با بیان اینکه رسانه های استان در کمک های گروه های جهادی و سپاه نقش افرینی خوبی داشتند، افزود: با فعالیت رسانه ها صحنه های نابی از لرستان به سراسر جهان منتقل شد و اقدامات خوبی برای پیگیری و رسیدگی به محرومین و  سیل زدگان انجام شد.

 وی با بیان اینکه خبرنگاران در سیل12 فروردین در کنار مردم بودند،گفت: همراهی و همکاری  خبرنگاران با مردم و سیل زدگان سند افتخاری بزرگ است.

 مدیر کل صدا وسیمای مرکز لرستان افزود رسانه  ملی در زمان وقوع سیل به خوبی عمل کردوبعد از سیل نیز  درگسیل  کمک رسانی ها به سیل زدگان، در عین انعکاس خدمات تلاش  کرد با بیان مشکلات زبان گویای مردم نیز باشد .

 وی افزود: امروز راهبرد ما در دوره جدید که دوره بازسازی است، باید بحث توسعه، بازسازی و رفع مشکلات مردم سیل زده باشد.

 مدیرکل صدا و سیمای مرکز لرستان، در ادامه  با بیان اینکه امروز دشمن سعی دارد کارکردهای حیاتی نظام را زیر سوال ببرد، گفت: بصیرت افزایی و آگاهی بخشی راه مقابله با توطئه های دشمنان در عرصه فرهنگی است.

 وی با بیان اینکه دشمن تلاش می کند نقاط قوت را ضعف نشان دهد، بیان کرد: امروز دشمنان با بهره گیری از ظرفیت 250 شبکه ماهواره ای فارسی زبان، فضای مجازی و اینترنت برای تضعیف روحیه امید و نشاط در جامعه ما با رویکرد ضربه زدن به انقلاب اسلامی تلاش می کند.

شیروی، خاطرنشان کرد: بیان دستاوردهای انقلاب برای مردم، پرهیز از سیاه نمایی و آگاهی بخشی و بصیرت افزایی مهم ترین راه مقابله با توطئه های دشمنان  و جنگ رسانه ای  دشمن است.

 وی در پایان با اشاره به در پیش رو بودن هفته دفاع مقدس و انتخابات مجلس شورای اسلامی، افزود: رسانه ها نقش مهمی در آگاهی بخشی و جذب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات دارند.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان هم گفت: خبرنگاران باید بیانیه گام دوم انقلاب را بادقت مطالعه کنند چرا که در تحلیل های خود به آن نیاز دارند

سردار مرتضی کشکولی مهمترین رسالت خبرنگاران را  بیان مشکلات قشر محروم و مستضعف جامعه عنوان کرد و افزود: خبرنگاران باید مشکلات را بیان کنند، وحدت، خط قرمز رسانه ها است و باید اخبار حول محور آن باشد تا بتوان عملکرد مثبتی را ثبت کرد.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان  با بیان اینکه دفاع از مستضعفان باید از اولویت های کاری رسانه ها باشد  افزود: مدیریت جهادی امروز عملکرد خود را نشان داده لذا رسانه ها باید در این راستا نسبت به معرفی آن اقدام کنند.

در پایان این مراسم از مادر شهیدان علیرضا و غلامرضا حیدریان و تعدادی از خبرنگاران با اهداء لوح سپاس و هدایایی تجلیل به عمل آمد.


تاریخچه رادیو:

راديو ملي در سال 1337 از طريق يك فرستنده 5 وات توسط ارتش در استان لرستان اعلام موجودیت کرد. پس از فرستنده ارتش، يك فرستنده يك كيلو واتي در لرستان نصب شد و بعد از مدتي اين فرستنده جایش را به فرستنده­ای 10 كيلو واتي داد. قبل از تاسیس رادیو لرستان در دهه 50 مردم لرستان غالباً از برنامه ­هاي راديویی كرمانشاه استفاده می­کردند. بعد از تاسیس صدا و سیمای مرکز لرستان، این مرکز تا حدودی به مرکز آبادان مرتبط بود و تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی روال استخدام کارمندان صدا و سيماي لرستان از طريق مركز آبادان انجام مي­شد. بنا به شواهد موجود و مصاحبه­هاي كتبي با قديمي­ ترين كاركنان مركز، تعداد 15 نفر در بدو تاسيس راديو محلي لرستان با اين راديو همكاري می كردند كه تعداد 10 نفر، كار برنامه ­سازي را به عهده داشتند و 5 نفر نيز کار پشتيباني را انجام می دادند. در سال 1376 صداي محلي به شبكه استاني تبديل شد. شايان ذكر است صدای مرکز لرستان امروزه با میانگین روزانه 20 ساعت برنامه و با استفاده از دو فرستنده 100 كيلو واتي و يك فرستنده ده كيلو واتي فعالیت می کند.

تاريخچه تلویزیون:

سیمای لرستان در سال 1367 تاسیس شد و برنامه ويژه دفاع مقدس اولين برنامه پخش شده از سیمای این مرکز می­باشد. در مهر ماه سال 1381 که شبكه استاني صدا و سيمای لرستان با سخنراني آقاي دكتر لاريجاني افتتاح شد، از لحاظ فنی تعداد فرستده­ها بگونه­ای افزایش یافت که کل استان تحت پوشش سیما قرار گرفت. لازم به ذکر است که پيش از افتتاح شبكه استاني برنامه ­هاي سيماي محلي با قطع شبكه اول سيما، هر هفته در روز جمعه پخش مي­شد.