رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

« بازگشت

دیدار رئیس کل دادگستری استان با مدیرکل و کارکنان صداو سیمای مرکز لرستان

به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار بدری رئیس کل دادگستری استان لرستان  به همراه تعدادی از معاونین با  حضور در صدا وسیمای مرکز لرستان  با مدیر کل و کارکنان صدا و سیمای مرکز لرستان دیدار کردند.

 بدری با حضور در معاونت خبر مرکز لرستان از نزدیک با خبرنگاران مرکز دیدار و گفتگو کردند و این روز را به خبرنگاران واحد  خبر مرکز لرستان تبریک گفت. همچنین در ادامه این دیدار آقای بدری از ساختمان جدید stm1 ومعاونت فنی  بازدیدکردند و از نزدیک با تجهیزات و امکانات فنی مرکز آشنا شدند.


تاریخچه رادیو:

راديو ملي در سال 1337 از طريق يك فرستنده 5 وات توسط ارتش در استان لرستان اعلام موجودیت کرد. پس از فرستنده ارتش، يك فرستنده يك كيلو واتي در لرستان نصب شد و بعد از مدتي اين فرستنده جایش را به فرستنده­ای 10 كيلو واتي داد. قبل از تاسیس رادیو لرستان در دهه 50 مردم لرستان غالباً از برنامه ­هاي راديویی كرمانشاه استفاده می­کردند. بعد از تاسیس صدا و سیمای مرکز لرستان، این مرکز تا حدودی به مرکز آبادان مرتبط بود و تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی روال استخدام کارمندان صدا و سيماي لرستان از طريق مركز آبادان انجام مي­شد. بنا به شواهد موجود و مصاحبه­هاي كتبي با قديمي­ ترين كاركنان مركز، تعداد 15 نفر در بدو تاسيس راديو محلي لرستان با اين راديو همكاري می كردند كه تعداد 10 نفر، كار برنامه ­سازي را به عهده داشتند و 5 نفر نيز کار پشتيباني را انجام می دادند. در سال 1376 صداي محلي به شبكه استاني تبديل شد. شايان ذكر است صدای مرکز لرستان امروزه با میانگین روزانه 20 ساعت برنامه و با استفاده از دو فرستنده 100 كيلو واتي و يك فرستنده ده كيلو واتي فعالیت می کند.

تاريخچه تلویزیون:

سیمای لرستان در سال 1367 تاسیس شد و برنامه ويژه دفاع مقدس اولين برنامه پخش شده از سیمای این مرکز می­باشد. در مهر ماه سال 1381 که شبكه استاني صدا و سيمای لرستان با سخنراني آقاي دكتر لاريجاني افتتاح شد، از لحاظ فنی تعداد فرستده­ها بگونه­ای افزایش یافت که کل استان تحت پوشش سیما قرار گرفت. لازم به ذکر است که پيش از افتتاح شبكه استاني برنامه ­هاي سيماي محلي با قطع شبكه اول سيما، هر هفته در روز جمعه پخش مي­شد.