رونق تولید ملی | دوشنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۸

« بازگشت

شبکه افلاک تصویرگر فضیلتها وافتخارات تاریخی مردم لرستان

شبکه افلاک تصویرگر فضیلتها وافتخارات تاریخی مردم لرستان

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد خواستار بیان فضیلت ها و افتخارات تاریخی مردم لرستان به زبان هنر و تصویر و استفاده از همه گویش ها و زبان های استان در برنامه های شبکه افلاک شد.

آیت الله میرعمادی در دیدار با مدیرکل و مدیران مرکز لرستان با تشکر از صداوسیما برای ایفای نقش مؤثر خود در اطلاع رسانی،آگاهی بخشی و هدایت افکار عمومی جامعه ، عرصه ایفای این نقش را با توجه به وجود شبکه های متعدد بیرون از مرزهای جمهوری اسلامی که بعضاً معاند نیز هستند،یک عرصه رقابتی دانسته و افزودند: بایستی با لحاظ نمودن سرعت،دقت،جذابیت و کیفیت،اعتماد مردم را به دست آورده و در این میدان مبارزه سربلند بیرون بیاییم.نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه استفاده از هنرمندان متعهد و پرورش نیروی انسانی توانمند یکی از راه های تقویت شبکه استانی است،افزودند :نباید کارهای هنری نمایشی  منحصر به اجرای چند نفر خاص باشد.

دکتر شیروی مدیرکل صداوسیمای لرستان نیز با اظهار رضایت از فرصت به دست آمده برای خدمت به مردم لرستان که مزین به دو فضیلت مهم غیرت دینی و غیرت انقلابی هستند،افزود:خدمت در استانی که قدمگاه شهدا و رزمندگان دوران دفاع مقدس است،مایه مباهات می باشد.مدیرکل صداوسیمای لرستان گفت: هرچند از لحاظ مالی و تجهیزاتی  محدویت هایی داریم ولی با بهره گیری از نیروی انسانی متعهد و مخلص موجود در استان، قصد داریم به فضل الهی تا حد امکان به رسالت خود که ترویج معروف ها و تقبیح منکرها و نزدیک کردن مردم به دین و شرع مقدس است،عمل نماییم؛ دکتر شیروی اظهار امیدواری کردند که با عمل به     شاخص های گفتمان حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری و قدر دانستن نعمت بزرگ ولایت فقیه،در جنگ روانی و اقتصادی دشمن نیز مثل همیشه سربلند و پیروز باشیم.

 


تاریخچه رادیو:

راديو ملي در سال 1337 از طريق يك فرستنده 5 وات توسط ارتش در استان لرستان اعلام موجودیت کرد. پس از فرستنده ارتش، يك فرستنده يك كيلو واتي در لرستان نصب شد و بعد از مدتي اين فرستنده جایش را به فرستنده­ای 10 كيلو واتي داد. قبل از تاسیس رادیو لرستان در دهه 50 مردم لرستان غالباً از برنامه ­هاي راديویی كرمانشاه استفاده می­کردند. بعد از تاسیس صدا و سیمای مرکز لرستان، این مرکز تا حدودی به مرکز آبادان مرتبط بود و تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی روال استخدام کارمندان صدا و سيماي لرستان از طريق مركز آبادان انجام مي­شد. بنا به شواهد موجود و مصاحبه­هاي كتبي با قديمي­ ترين كاركنان مركز، تعداد 15 نفر در بدو تاسيس راديو محلي لرستان با اين راديو همكاري می كردند كه تعداد 10 نفر، كار برنامه ­سازي را به عهده داشتند و 5 نفر نيز کار پشتيباني را انجام می دادند. در سال 1376 صداي محلي به شبكه استاني تبديل شد. شايان ذكر است صدای مرکز لرستان امروزه با میانگین روزانه 20 ساعت برنامه و با استفاده از دو فرستنده 100 كيلو واتي و يك فرستنده ده كيلو واتي فعالیت می کند.

تاريخچه تلویزیون:

سیمای لرستان در سال 1367 تاسیس شد و برنامه ويژه دفاع مقدس اولين برنامه پخش شده از سیمای این مرکز می­باشد. در مهر ماه سال 1381 که شبكه استاني صدا و سيمای لرستان با سخنراني آقاي دكتر لاريجاني افتتاح شد، از لحاظ فنی تعداد فرستده­ها بگونه­ای افزایش یافت که کل استان تحت پوشش سیما قرار گرفت. لازم به ذکر است که پيش از افتتاح شبكه استاني برنامه ­هاي سيماي محلي با قطع شبكه اول سيما، هر هفته در روز جمعه پخش مي­شد.