رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

« بازگشت

مهربانو روی موج رادیو لرستان

مهربانو روی موج رادیو لرستان


امروزه بانوان ما در خانواده و  جامعه،با مدیریت و حضور موثر و کارآمد خود،نقش مهمی در پرورش نیروی کار دارند و از طرفی با حضور خود در عرصه کار وتلاش، در توسعه همه جانبه استان و کشورمان بسیار موثر عمل می کنند؛ رادیو لرستان مدتی است که در مسیر تبیین شعار سال-رونق تولید- و فرهنگ سازی برای گسترش و حمایت از کار و تولید بومی بانوان کارآفرین، برنامه «مهربانو» را به تهیه کنندگی سیدفرزاد والیزاده  تولید و پخش می کند.  

«مهربانوی» رادیو لرستان،برنامه ای است کارشناس محور ،که در هر برنامه یکی از بانوان نخبه یا کارآفرین موفق در زمینه های مختلف علمی و کار و تلاش و تجربه های تلخ و شیرین خود را روایت می کند و در ادامه کارشناس برنامه نکته های قوت و عامل موفقیت مهربانوی مهمان برنامه  را واکاوی می کند.   

برنامه «مهربانو» روزهای یکشنبه و سه شنبه و پنجشنبه به مدت 20 دقیقه از ساعت 16:30 تا 16:50پخش می شود.


تاریخچه رادیو:

راديو ملي در سال 1337 از طريق يك فرستنده 5 وات توسط ارتش در استان لرستان اعلام موجودیت کرد. پس از فرستنده ارتش، يك فرستنده يك كيلو واتي در لرستان نصب شد و بعد از مدتي اين فرستنده جایش را به فرستنده­ای 10 كيلو واتي داد. قبل از تاسیس رادیو لرستان در دهه 50 مردم لرستان غالباً از برنامه ­هاي راديویی كرمانشاه استفاده می­کردند. بعد از تاسیس صدا و سیمای مرکز لرستان، این مرکز تا حدودی به مرکز آبادان مرتبط بود و تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی روال استخدام کارمندان صدا و سيماي لرستان از طريق مركز آبادان انجام مي­شد. بنا به شواهد موجود و مصاحبه­هاي كتبي با قديمي­ ترين كاركنان مركز، تعداد 15 نفر در بدو تاسيس راديو محلي لرستان با اين راديو همكاري می كردند كه تعداد 10 نفر، كار برنامه ­سازي را به عهده داشتند و 5 نفر نيز کار پشتيباني را انجام می دادند. در سال 1376 صداي محلي به شبكه استاني تبديل شد. شايان ذكر است صدای مرکز لرستان امروزه با میانگین روزانه 20 ساعت برنامه و با استفاده از دو فرستنده 100 كيلو واتي و يك فرستنده ده كيلو واتي فعالیت می کند.

تاريخچه تلویزیون:

سیمای لرستان در سال 1367 تاسیس شد و برنامه ويژه دفاع مقدس اولين برنامه پخش شده از سیمای این مرکز می­باشد. در مهر ماه سال 1381 که شبكه استاني صدا و سيمای لرستان با سخنراني آقاي دكتر لاريجاني افتتاح شد، از لحاظ فنی تعداد فرستده­ها بگونه­ای افزایش یافت که کل استان تحت پوشش سیما قرار گرفت. لازم به ذکر است که پيش از افتتاح شبكه استاني برنامه ­هاي سيماي محلي با قطع شبكه اول سيما، هر هفته در روز جمعه پخش مي­شد.