رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

« بازگشت

"قاف لرستان "به روایت تصویر

"قاف لرستان "به روایت تصویر


"قاف لرستان" مستندی ست از تولیدات صدا و سیمای مرکز لرستان با موضوع معرفی ناشناخته های طبیعی شمال غرب لرستان از مهراب کوه در جنوب نورآباد تا دره شیرز و ویژنآو در شمال کوهدشت.این مناطق از ناشناخته ترین و بکر ترین نقاط زاگرس هستند که تا کنون در رسانه هابه آنهاپرداخته نشده است.

مسیر مهرابکوه تا ویژنآو حدود هفتاد کیلومتر مسیر صعب العبور کوهستانی وسرشار از مناظر دیدنی و جاذبه های طبیعی است که در این مستند با ساختاری روایی  و رویکردی تشریحی_توصیفی به مدت ۶۰ دقیقه بدانها پرداخته شده.

نام مستند نیز برگرفته از اسطوره ی کوه قاف است که کوهی ناشناخته و دست نیافتنی ست.

تولید این مستند بیش از یک سال و نیم زمان برده و عوامل آن عبارتنداز:

پژوهشگر:عبدالرسول بهمانی_ محمود بازگیر_ بهمن ابراهیمی

 نویسنده، کارگردان و تصویربردار و تهیه کننده:بهمن ابراهیمی.

گوینده :داوود نماینده

راوی:سیف الله غضنفری

تدوین: مصطفی نجاریان

 صدا بردار:علی خطیبی

 عوامل تولید: روحان امامی_ مازیار ساکی_ حسین بهمانی

 ناظرکیفی: سعید رشنو


تاریخچه رادیو:

راديو ملي در سال 1337 از طريق يك فرستنده 5 وات توسط ارتش در استان لرستان اعلام موجودیت کرد. پس از فرستنده ارتش، يك فرستنده يك كيلو واتي در لرستان نصب شد و بعد از مدتي اين فرستنده جایش را به فرستنده­ای 10 كيلو واتي داد. قبل از تاسیس رادیو لرستان در دهه 50 مردم لرستان غالباً از برنامه ­هاي راديویی كرمانشاه استفاده می­کردند. بعد از تاسیس صدا و سیمای مرکز لرستان، این مرکز تا حدودی به مرکز آبادان مرتبط بود و تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی روال استخدام کارمندان صدا و سيماي لرستان از طريق مركز آبادان انجام مي­شد. بنا به شواهد موجود و مصاحبه­هاي كتبي با قديمي­ ترين كاركنان مركز، تعداد 15 نفر در بدو تاسيس راديو محلي لرستان با اين راديو همكاري می كردند كه تعداد 10 نفر، كار برنامه ­سازي را به عهده داشتند و 5 نفر نيز کار پشتيباني را انجام می دادند. در سال 1376 صداي محلي به شبكه استاني تبديل شد. شايان ذكر است صدای مرکز لرستان امروزه با میانگین روزانه 20 ساعت برنامه و با استفاده از دو فرستنده 100 كيلو واتي و يك فرستنده ده كيلو واتي فعالیت می کند.

تاريخچه تلویزیون:

سیمای لرستان در سال 1367 تاسیس شد و برنامه ويژه دفاع مقدس اولين برنامه پخش شده از سیمای این مرکز می­باشد. در مهر ماه سال 1381 که شبكه استاني صدا و سيمای لرستان با سخنراني آقاي دكتر لاريجاني افتتاح شد، از لحاظ فنی تعداد فرستده­ها بگونه­ای افزایش یافت که کل استان تحت پوشش سیما قرار گرفت. لازم به ذکر است که پيش از افتتاح شبكه استاني برنامه ­هاي سيماي محلي با قطع شبكه اول سيما، هر هفته در روز جمعه پخش مي­شد.